לייעוץ והזמנות חייגו
לכבוד שנת 2023 התחדשנו באתר חדש ומעוצב! קבוצת העתקות מברכת את קהל לקוחותיה בשנה אזרחית טובה

קפסולציה – לא הקפסולה שחשבתם.

מה זה קפסולציה?

לפני שנסביר מה זה בדיוק קפסולציה ואיך היא יכולה לסייע לנו, חשוב שנדגיש שנהוג יהיה לעשות בה שימוש בתהליך זה בזמן הדפסה של תעודות זהות לדוגמא, משום וכל המאפיינים שלו יתאימו לכך. אולם, כפי שנוכל לראות מיד, לא רק עבור המוצר הזה נעשה שימוש בתהליך זה אלא גם עבור מוצרים נוספים. בין אם מדובר במוצר דפוס שמיועד עבור שיווק ופרסום ובין אם מדובר במוצרי דפוס שמטרתו לשימוש אישי.

תהליך הקפסולציה

בזמן תהליך הקפסולציה שבו מצפים את שני צידיה של ההדפסה ומשאירים שוליים שהם מעבר לגודל של הדף, כך ששני הקצוות ידבקו זה לזה. הציפוי הוא עבה ועשוי מחומר שעמיד לאורך זמן מקריעה, שחיקה ומים. כמו כן, ניתן להשיג קפסולציה בגימור מבריק או מט ולהשאיר מסביב שוליים. הציפוי יתבצע בצורות שונות, בין אם זה בצורה מבריקה ובין אם מדובר בשיטת מט. כיום יש הרבה מוצרים שמצופים באמצעות ציפוי זה כמו דרכונים, רישיון נהיגה, כרטיסי אשראי, תעודות (תעודת זהות), תפריטים וכן עוד פריטים חשובים שמעוניינים לשמור עליהם. היתרון הגדול בציפוי זה הוא שכאן מדובר במוצר עמיד לאורך זמן שאינו מתקמט ולא נהרס ממים או לכלכוך וניתן לשמור אותו בארנק או בקופסא ייעודית.

השוני והדמיון בין קפסולציה ללמינציה

ההבדל הבולט בין השניים הוא, שלמינציה היא ציפוי פלסטי שקוף אותו מדביקים על הנייר שתאפשר לנו לצפות את כל המוצר שהודפס בצורה הרמטית. למינציה תגיע בעובי שונה למגוון של שימושים כגון: פוסטרים, תפריטים, עטיפה של ספרים וכדומה. ההדבקה תתבצע באמצעות שיטות ומכונות שונות בהתאם לסוג הלמינציה ולגודל שלה בצד או אחד או משני הצדדים. במקרה של קפסולציה, לא נוכל לקרוע את המוצר משום שהחומר נדבק לעצמו בשולי ההדפסה ולא רק לנייר המודפס, מה שיוצר קשיחות שונה. הדמיון בין שתי האופציות הינו שבשני המצבים ניתן לקבל מראה של מוצר מרשים ושמור לאורך זמן.

מתי כדאי להשתמש בשירותי קפסולציה?

מכונת קפסולציה מאפשרת ליישם שכבת ציפוי ולשפר את העמידות של מוצרי נייר שונים. כפועל יוצא מכך, ניתן לראות כיום יישום של השיטה על תפריטים במסעדות ובתי קפה, על לוחות שנה שמחולקים לצרכי מיתוג העסק או מתן אינפורמציה או על תגי שמות שנמצאים על העובדים.
בכל אחד מהמקרים האלה ובעוד רבים אחרים, הייחודיות של התהליך באה לידי ביטוי בעובי הציפוי ובכך שעוטפים את המוצר גם בצדדים. בזכות החומר הפלסטי המגן הרמטית על הנייר, ניתן לאחר מכן לשלב אותו בקלות בסביבה שיש בה לחות, מים, אבק וכדומה.

השבחת תוצרי נייר באמצעות השירות

אחת המטרות של שירותי קפסולציה שונים היא להשביח את תוצרי הנייר. אפשר להשיג את המטרה הזו באמצעות שילוב בין קפסולציה לבין שירותי השבחה שונים ולסדר את הפרויקט כך שהתוצר הסופי יהיה עמיד, איכותי ומעוצב יותר. כמו כן, עבודות השבחה משלבות בין הטבעות זהב לבין שטנץ והדבקה ויש מכונות שמאפשרות גם לבצע הטבעה בגוונים שונים עם או בלי קשר לעבודות למינציה.
הדבר החשוב הוא להשביח את תוצרי הנייר באמצעות שירות שמתאים לדרישות של הלקוחות. בשלב הראשון בונים יחד את האפיון של הפרויקט, בשלב השני מנסים לבדוק מה לוח הזמנים הרלוונטי ובשלב השלישי קובעים יעדים. תוך כדי, ניתן גם לשאוב השראה מאופן שבו בוצעו פרויקטים דומים בתחום של העתקות אור ודפוס.

איזה עובי הכי כדאי לי לבחור?

בחירת העובי משחקת תפקיד חשוב בתהליך שבו לקוחות מגיעים אל מכון אור והעתקות ומעוניינים לקבל הצעה מסודרת בנוגע לשירותי קפסולציה. מצד אחד, ברור שככל שהתוצר הסופי יהיה עבה יותר – כך ההגנה על מוצרי הנייר תהיה טובה יותר. מצד שני, יש סוגים מסוימים של פריטים כגון כרטיסי ביקור או כרטיסי אשראי שבהם העובי הגדול הוא לא בהכרח הכי נוח.
כדאי לבחור את העובי המתאים לאופי השימוש. לאחר מכן, אפשר לשקלל את הפרשי המחיר בין סוגים שונים של גלילים. אם מתייחסים בנפרד לעובי של כל גליל ומסתכלים על המאפיינים שלו גם מבחינת המפרט המלא, ניתן יהיה לשער איך תיראה התוצאה הסופית.

מה משפיע על המחיר הקפסוליזציה?

בבחירת שירות קפסולציה מחיר הוא פקטור חשוב. אמנם עדיף שהשירות יהיה מקצועי מאשר זול, אבל זה לא אומר שצריך לוותר על מחיר הוגן. הנה למשל כמה פרמטרים המשפיעים על המחיר והאופן שבו כדאי להתייחס אליהם:

א. סוג הגימור

יש הבדל במחיר בין גימור מט או מבריק. גימור מט יתאים בעיקר למוצרי נייר שבהם משתמשים על מנת לייצר רושם ראשוני, כמו למשל כרטיסי ביקור. לעומת זאת, גימור מבריק יכול להתאים לתפריטים או למוצרי נייר ספציפיים. בכל מקרה, את הצעת המחיר לפי כל סוג גימור מקבלים מראש וטרם תחילת הפרויקט עצמו.

ב. גודל ופורמט

השירות מתומחר לפי גודל מוצרי הנייר. ככל שהמוצר גדול יותר, כך העלות של השירות תעלה. מנגד, יש להביא בחשבון שניתן לבצע את התהליך על כמה מוצרי נייר שונים מול אותו בית דפוס ומכון העתקות. באופן הזה מקבלים מחיר טוב יותר על כל מוצר נייר וחוסכים בהוצאות.

ג. שירותי עיצוב

אפשר להזמין שירותי דפוס והעתקות עם או בלי שירותי עיצוב גרפי. העיצוב הגרפי מבוצע על ידי בעלי מקצוע באמצעות תוכנות מחשב ולפי אפיון שמועבר על ידי הלקוחות. עיצוב גרפי עוזר למשל בתכנון של כרטיסי ביקור, תפריטי מסעדות ופלייסמנטים למסעדות. במקרים אחרים ואם העיצוב הגרפי כבר קיים, משלמים רק על הציפוי שמעניק את ההגנה והפתרונות הנוספים.

ד. לוח זמנים

בשירותי דפוס והעתקות יש משמעות רבה לשאלה מהו לוח הזמנים. ככל שרמת הדחיפות גבוהה יותר, כך המחיר יעלה. למעשה, בשירותי דפוס נהוג לגבות תוספת מחיר בגין לוח זמנים צפוף ולשלם על דחיפות. לכן הפתרון הוא לברר היטב מה משפיע על לוח הזמנים מבחינת ההתאמה שלו לדרישות של התקציב ואיך אפשר לגלות לגביו גמישות.

לסיכום

על כן, חשוב יהיה להבהיר כי מדובר בשני סגנונות שונים שמאוד מקובלים כיום בבתי הדפסות השונים וזה למעשה חלק אינטגרלי מהעבודה של בתי דפוס ליצור למינציה או קפסולציה (שהיא נגזרת מהמילה השימושית כיום – קפסולה) קפסולציה הינה שיטה כיסוי שתתאים מאוד לכל שירותי עסקים וגורמים פרטיים שמעוניינים להציג את המוצג או ברושור. מלבד זאת מדובר בשירות שהוא חשוב ביותר בכל הנוגע על שמירה על מוצר לאורך זמן.

אנו בקבוצת העתקות מבצעים קפסולציה בגדלי A3, A4 וגדלי ביניים, מוצרים כגון כרטיסיות בית ספר, כרטיסיות משחק, קלפים וכו'.

באתר תוכלו לבצע הזמנת עבודה אונליין באמצעות טופס שליחה בו תוכלו לבחור את הסניף הקרוב אליכם.
דילוג לתוכן